XIII Festiwal Kultury i Sztuki Osób Niewidomych okiem uczestnika

Krzysztof Zanussi, Zbigniew Zamachowski, Dorota Stalińska, Jakub Małecki i Grażyna Łobaszewska na XIII Festiwalu Kultury i Sztuki Osób Niewidomych. To w pełni inkluzywne wydarzenie dostępne odbyło się w dniach 23-29 września 2023 roku w kilku lokalizacjach Płocka oraz online. Wypełniły je liczne pokazy filmowe, koncerty, spektakl teatralny oraz spotkania z twórcami kultury i krytykami. Wszystkie zostały opatrzone audiodeskrypcją. Organizatorem imprezy jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. 

– Elementem spajającym prezentowane tu dzieła jest różnorodność – powiedziała podczas inauguracji, Renata Nych – prezes stowarzyszenia i dyrektor festiwalu. Poruszono w nich tematy dotyczące m.in. rodziny, różnych rodzajów miłości, nauki, duchowości i samotności. Jak dodała, jego królową jest audiodeskrypcja, ponieważ towarzyszy im wszystkim. W czasie dyskusji kilkukrotnie poruszano temat jakości udogodnienia. To ważne, gdyż co prawda z audiodeskrypcją spotykamy się coraz częściej, jednak nie zawsze odpowiada ona w pełni oczekiwaniom odbiorców. Tradycją festiwalu staje się także konkurs na najlepszą audiodeskrypcję, którego wyniki po głosowaniu publiczności zostały ogłoszone ostatniego dnia imprezy.

Z roku na rok wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. We wspomnianej edycji wzięło udział łącznie blisko 100 uczestników: 60 na miejscu oraz 38 zdalnie. Przyczyniła się do tego atrakcyjność seansów filmowych (wyświetlono m.in. najgłośniejsze i najpopularniejsze polskie i zagraniczne tytuły z ostatnich miesięcy) oraz zaproszeni goście. Festiwalową publiczność swoją obecnością zaszczycili m.in. Krzysztof Zanussi ze swoim najnowszym filmem „Liczba doskonała”; Zbigniew Zamachowski z filmem „Zmruż oczy”; Dorota Stalińska z krótkim metrażem „Moje stare”; Jakub Małecki – pisarz i autor takich bestsellerów jak „Dygot”, „Sąsiednie kolory” czy zekranizowane przez Kingę Dębską „Święto ognia”; Michał Kwieciński z filmem „Filip” oraz Grażyna Łobaszewska, której koncert zwieńczył program imprezy.

Dzięki świetnej interakcji z publicznością, najbardziej zapadły mi w pamięć spotkania ze Zbigniewem Zamachowskim, Dorotą Stalińską i Jakubem Małeckim. Mimo że uczestniczyłem w nich online, czułem się jakbym brał udział na żywo.

Wsparcie techniczne zapewniła firma Samsung Electronics, m.in. wypożyczając wielkoekranowe telewizory wyposażone w funkcje ułatwień dostępu.

Festiwal Kultury i Sztuki Osób Niewidomych to wyjątkowe wydarzenie dostępne na mapie polskiej kultury. Wszystko za sprawą doboru repertuaru i gości, świetnej atmosfery, ale przede wszystkim tego, że każdy uczestniczy w nim na równych prawach.

Sylwester Grygielski

 

Artykuł powstał podczas warsztatów dziennikarskich, które odbywają się w ramach projektu „Akademia ShareOKO” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Może Ci się również spodoba