Postępność w Toruniu

W weekend 20-22 maja Toruń stanie się stolicą dostępności. Właśnie w mieście Kopernika odbędzie się czwarta już edycja Ogólnopolskiego Turnieju w Blind Tenisie Rakiety ATNiS oraz ważna debata o wyzwaniach dla kultury. Co zrobić, aby wszyscy mogli z niej korzystać – również osoby z niepełnosprawnościami?

 

W sobotę, 20 maja, toruński MOSiR stanie się areną zmagań niewidomych i słabowidzących tenisistów z całego kraju. Turnieje ogólnopolskie, a także międzynarodowe w tej dyscyplinie odbywają się regularnie już od kilku lat, ale ten po raz pierwszy uzyskał oficjalną rangę mistrzostw Polski i zostanie rozegrany pod egidą Polskiego Związku Tenisowego. Zanim na toruńskich kortach rozdzwonią się specjalne dźwiękowe piłki do tenisa, zabiorą głos pracownicy kultury oraz eksperci od nowych technologii. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury będą mogli zapoznać się z metodą druku 3D i dowiedzieć się więcej o procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych.

Konferencja rozpocznie się o g. 10.00. Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność). Celem projektu jest przygotowanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych w technologii druku 3D dla wybranych instytucji kultury w każdym województwie. Będziemy drukować modele i konsultować ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.

 

Już dziś zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach. Inicjatorem i współorganizatorem obydwu eventów jest Fundacja Widzimy Inaczej, która już od trzech lat prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących. Fundacja wypracowuje standardy wspólnie z Politechniką Warszawską i ANV Production na podstawie konsultacji z odbiorcami z niepełnosprawnością wzroku. Osoby niewidome będą testować m.in. modele stworzone na podstawie ekspozycji Muzeum Okręgowego w Toruniu, które organizatorzy wydarzenia chcieliby przekazać do kolekcji instytucji.

 

Przybywajcie do toruńskiego MOSiR-u, by dotknąć makiety kortu tenisowego, a także pokibicować zawodnikom grającym w dźwiękową odmianę tenisa.

 

Więcej szczegółów na naszej stronie: www.postepnosc.pl oraz w wydarzeniu na FB: Postęp w dostępności kultury. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: mail – biuro@widzimyinaczej.org.pl lub tel. 605368660.

Projekt „Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” realizowany jest przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

plakat

Może Ci się również spodoba