O dyscyplinie

Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania czy Australia.

Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty. Zawodnicy rywalizują w podziale na kategorie wzrokowe: B1 osoby niewidome, B2, B3, B4 (osoby w różnym stopniu słabowidzące). O przynależności do danej kategorii decydują lekarze okuliści.

Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków itp.

Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, projekt realizowany jest na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Fundacja przeprowadza kilka turniejów rocznie: mistrzostwa Polski, ogólnopolski turniej Rakiety ATNiS, rozgrywki towarzyskie: Sokole Oko i Tenis w Centrum, oraz dodatkowe imprezy jak turniej mikołajkowy czy nocne granie. Polscy blindtenisiści wyjeżdżają również na zawody za granicę – do Anglii, Hiszpanii czy Włoch, a także goszczą graczy z innych krajów u siebie – do tej pory w Polsce odbyły się cztery międzynarodowe duże turnieje, w tym mistrzostwa świata w 2023 roku.

3 grudnia 2024 r. za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej blindtenisiści otrzymali od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Katarzyna Antczak, Magdalena Giecewicz, Aleksandra Karakula, Kamilla Malak oraz Michał Stypa. Właśnie Ci zawodnicy przywieźli z tegorocznych mistrzostw świata we Włoszech brązowe medale.

Projekt „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących (ATNiS)” współfinansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Grafika: Żółte piłki do blind tenisa