PLAY ON Friendly Blind Tenis Tournament

– Przez pandemię wszystko się zatrzymało. Ogromnie tęskniliśmy za możliwością sprawdzenia się na kortach w większym gronie. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się przyjechać do Polski, do Wrocławia – powtarzali niewidomi i słabowidzących tenisiści z Hiszpanii, Irlandii, Niemiec oraz Włoch, którzy razem z zawodnikami z całej Polski wzięli udział w PLAY ON Friendly Blind Tenis Tournament, turnieju organizowanym przez Fundację Widzimy Inaczej.

W ciągu dwóch dni – 11 i 12 września 2021 r. – na czterech kortach obiektu K69 przy ul. Kozanowskiej rozegrano 124 mecze. W turnieju wzięło udział 49 blindtenisistów, nad sprawiedliwym przebiegiem gry czuwało 7 sędziów, a 12 wolontariuszy pomagało niewidomym zawodnikom zbierać piłki i przemieszczać się po obiekcie. Wydarzenie było transmitowane online przez pełne 22 godziny, a nagranie wciąż jest dostępne na kanale YouTube (relacja z pierwszego dnia: https://www.youtube.com/watch?v=guCRF9388qQ oraz z drugiego: https://www.youtube.com/watch?v=FAToyJ4mslU). Honorowy patronat nad turniejem objęli Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Polski Związek Tenisowy.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach, w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku. Najwięcej graczy było w kategorii B1 (osób zupełnie niewidomych), gdzie wśród kobiet najlepsza okazała się Bianka Graeming z Niemiec, a spośród mężczyzn – Carlos Arbós Ginard z Hiszpanii. W kategorii B2 na pierwszym stopniu podium w grupie kobiet stanęła Babs Weiberg z Irlandii, natomiast wśród mężczyzn zwycięzcą został Davide Viglianti z Włoch.

Jeśli chodzi o zawodników z najmniejszym ubytkiem widzenia (kat. B3) wygrali Polacy: Dajana Zgrzebska z Warszawy oraz Michał Stypa, reprezentant ekipy śląskiej.

Mecze sędziowali: Paweł Chobot, Andrew Michell, Iwona Łozińska, Marcin Nowak, Emil Janczak, Antoni Polaszek i Aleksandra Ryndak.

Chociaż gra była bardzo zacięta, szczególnie w półfinałach i finałach, to jednak spotkanie miało charakter towarzyski. – IBTA (International Blind Tennis Association), organizacja zajmująca się blind tenisem na arenie międzynarodowej, od dwóch lat nie organizowała mistrzostw świata ze względu na pandemię. A zawodnicy tęsknią za międzynarodowymi rozgrywkami, za zdobywaniem kolejnych doświadczeń, chcą też szukać nowych możliwości do rozwoju tego sportu. Dlatego w porozumieniu z naszą polską „blindtenisową rodziną” postanowiłem coś z tym zrobić – mówi Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej i pomysłodawca turnieju.

Dla wielu spośród graczy z dysfunkcją wzroku biały sport to po prostu największa pasja, która daje im poczucie niezależności. – Tenis jest sportem indywidualnym i w trakcie gry niewidomi sportowcy na korcie są całkiem sami i tak jak pełnosprawni zawodnicy podejmują samodzielne decyzje – podkreśla Aleksandra Ryndak, która trenuje wrocławską drużynę.

– Kiedy jesteśmy na korcie, nie czujemy się niczym ograniczeni i to jest cudowne. A to jest bardzo dobre miejsce do grania – podkreśla Babs Weiberg, zawodniczka z Irlandii.

Wybór odpowiedniego obiektu nie jest prosty, blind tenis uprawia się na kortach zadaszonych, by wiatr nie zmieniał kierunku lotu piłki. Korty muszą mieć również odpowiednią akustykę, ważne jest także, by były jak najlepiej dostosowane do potrzeb osób słabowidzących, które zwracają uwagę na światło i kolorystykę.  – Te korty są fantastyczne. Świetny kontrast, pomarańczowa dywanowa powierzchnia, granatowe ściany, na takim tle bardzo dobrze widać piłkę. Warunki dla osób słabowidzących są więc naprawdę dobre – chwali wrocławski obiekt Andrea Gregori z Włoch.

– I świetnie, że jest cały czas streaming z turnieju na YouTubie i że informujecie o tym w social mediach. Oglądałem Wasze nagranie z poprzedniego, ogólnopolskiego turnieju, całe 9 godzin – podkreśla. Wielu pasjonatów z całego świata (z Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, a nawet Argentyny i Australii) śledzi transmisje meczów. Było to możliwe dzięki ekipie Focus Art, która przygotowuje nagrania na żywo z turniejów organizowanych przez Fundację, oraz firmie Toyota Bielany, która pomogła nam w przewiezieniu sprzętu audiowizualnego z Warszawy do Wrocławia.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tego przedsięwzięcia, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i energię: sędziom, wolontariuszom, sponsorom i oczywiście zawodnikom, którzy również pomagali w czasie wolnym od gry. Bez Was wszystkich to by się nie udało – dziękuje Robert Zarzecki.

Zawodników gościł hotel Ibis Wrocław Centrum, ciepły poczęstunek przygotował Soup Coulture, a transport tenisistów na korty zapewnił MPK Wrocław. Z kolei Selgros Wrocław zadbał o odpowiednie nawodnienie sportowców i ufundował drobne upominki. Gadżety dla zwycięzców przygotowało również wrocławskie Biuro Promocji Miasta i Turystyki.

Wyniki PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament:

B1 Kobiety

1. Bianka Graeming (Niemcy),

2. Rosa Daniela Pierri (Włochy),

3. Kirstin Linck (Niemcy),

4. Silvia Parente (Włochy),

5. Angela Casaro (Włochy),

6. Monika Dubiel (Polska),

7. Monika Szwiec-Zajchowska (Polska),

8. Ugne Metzner (Niemcy).

B1 Mężczyźni

1. Carlos Arbós Ginard (Hiszpania),

2. Raúl Fuentes (Hiszpania),

3. Maurizio Scarso (Włochy),

4. David Garcia (Hiszpania),

5. Matteo Briglia (Włochy),

6. Lars Stetten (Niemcy),

7. Grzegorz Modrzyński (Polska),

8. Massimo Drei (Włochy),

9. Rainer Jost (Niemcy),

10. Damian Ziarkowski (Polska),

11. Piotr Malicki (Polska),

12. Immanuel Kühnle (Niemcy).

B2 Kobiety

1. Babs Weiberg (Irlandia),

2. Simone Kaminski (Niemcy),

3. Katarzyna Pietruszyńska (Polska),

4. Marta Michnowska(Polska),

5. Martyna Kawczyńska (Polska),

6. Kamila Wróblewska (Polska),

7. Olimpia Di Luccio (Włochy).

B2 Mężczyźni

1. Davide Viglianti (Włochy),

2. Gianluca Marini (Włochy),

3. Michał Orchowski (Polska),

4. Andrzej Rybitwa (Polska),

5. Andrea Gregori (Włochy),

6. Cezary Skrzyński (Polska),

7. Mateusz Ciborowski (Polska),

8. Ramon Pryssok (Niemcy).

B3 Kobiety

1. Dajana Zgrzebska (Polska),

2. Viviana Sacco (Włochy),

3. Maria Esther Nakano (Włochy).

B3 Mężczyźni

1. Michał Stypa (Polska),

2. Adam Brzeszcz (Polska),

3. Kamil Szulc (Polska),

4. Radosław Zajchowski (Polska),

5. Miłosz Kościk (Polska),

6. Marcin Kwolek (Polska),

7. Giuseppe Tornabene (Włochy),

8. Jarosław Skarżyński (Polska).

Może Ci się również spodoba