PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament II

Ostrzegawcze krzyki mew, kojący szum morza i delikatne pobrzękiwanie piłek, którymi grają niewidomi tenisiści – te dźwięki z pewnością usłyszą wszyscy, którzy wybiorą się na międzynarodowy turniej blind tenisa. Mecze w ramach tegorocznej, drugiej odsłony PLAY ON Friendly Blind Tennis Tournament, rozgrywać się będą na historycznych kortach nieopodal sopockiego mola.

Wydarzenie, organizowane przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Gdańską Fundacją Rozwoju Gospodarczego, będzie wielkim świętem tenisa. Turniej zostanie rozegrany w dniach 8-11 września 2022 r. na kortach Sopot Tenis Klub (ul. Floriana Ceynowy 5, Sopot). Wezmą w nim udział gracze z Polski, Niemiec, Litwy, Irlandii, Anglii, Hiszpanii, Włoch oraz Meksyku. Zawodnicy startować będą w trzech kategoriach – B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2 i B3 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn.

Rozgrywki będą transmitowane online na fundacyjnym kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UChY0gMLL4Nj_8PrcgnrTocA). Finałowe mecze komentował będzie Tomasz Tomaszewski.

Turniej to wspaniała okazja do spotkania się pasjonatów blind tenisa, trenerów, zawodników, organizatorów treningów oraz kibiców z różnych krajów, którzy będą mogli wymienić się doświadczeniami i zaplanować wspólne działania. Polem do tego będzie pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju dyscypliny „Experience & Future. Blind Tennis Conference”, która odbędzie się w dniu poprzedzającym turniej, 7 września 2022 r. w gdańskim Hevelianum (sala konferencyjna HAXO, ul. Gradowa 6, Gdańsk). Wystąpienia prelegentów będzie można również oglądać online za pośrednictwem YouTube.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Związku Tenisowego oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego i Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Patronat medialny nad turniejem oraz konferencją sprawuje www.gdansk.pl. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Lotto, Miasto Chorzów, Bank BNP Paribas, Strefa Tenisa oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Za sprawy techniczne odpowiada Fokus Art.

plakat turnieju, na grafice Monika trzymająca piłkę do blind tenisa

Akademia Tenisa

Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana jest w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty.

Blind tenis może uprawiać każdy – również osoby widzące. Jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, umiejętności identyfikowania dźwięków itp.

Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących (ATNiS), w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, treningi odbywają się na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.  ATNiS to projekt kierowany do ludzi w każdym wieku, jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce.

Zawodnicy Akademii mają możliwość sprawdzenia się na arenie krajowej i międzynarodowej. Od trzech lat Fundacja Widzimy Inaczej na kortach WKT Mera w Warszawie organizuje ogólnopolski turniej blind tenisa. Biorą w nim udział nie tylko gracze ze stolicy i okolic, ale także z Krakowa, Łodzi, Poznania, Dąbrowy Górniczej, Zabrza, Torunia, Olsztyna i innych miejscowości. Kiedy tylko pozwala na to czas i środki, polscy blindtenisiści wyjeżdzają również za granicę, w 2022 roku wzięli udział w turnieju w Londynie, odwiedzając przy okazji słynne korty na Wimbledonie.

 

Zrealizowano przy wsparciu Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego, której Fundatorem jest investGda.

 

Może Ci się również spodoba